Korzyści z MS 365

W związku z szeregiem pytań dotyczących pakietu MS 365 A1 postaram się krótko przybliżyć korzyści płynące, zarówno dla ucznia jak i nauczyciela, z dołączenia do grupy użytkowników.

 • To nic nie kosztuje. Pakiet MS 365 dla ucznia jest pakietem bezpłatnym i ważnym na czas bycia członkiem naszej szkoły.

 

 • Uczeń w pakiecie dostaje możliwość korzystania z flagowych aplikacji Microsoft takich jak Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote. Nie muszę chyba mówić, że polski system oświaty bazuje właśnie na tych produktach. Jeśli nie macie Państwo w domu tych aplikacji, to jedyna okazja by z tego skorzystać. Nie będzie później wymówki, że mój syn lub córka nie wykonała jakiegoś zadania bo nie miała na czym pisać, czy nie mogła zrobić prezentacji, bo nie miała PowerPointa.

 • Aplikacje te dostępne są w wersji online, to znaczy, że można z nich korzystać tylko za pomocą przeglądarki internetowej lub można je zainstalować na telefonach lub tabletach. Nie można produktu zainstalować na komputerach stacjonarnych czy laptopach.
Outlook
 • Zaletą założenia konta uczniowskiego jest czytelny, służbowy adres mailowy oraz w pełni profesjonalny program pocztowy – Outlook. Np. jeśli w szkole jest uczeń Krzysiek Kowalski, to otrzyma adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Nauczyciel nie musi się zastanawiać od kogo dostał pracę domową, jak do tej pory, gdzie uczeń używa bardzo dziwnych adresów, nie podpisując nawet tych prac swoim nazwiskiem. Pojemność skrzynki pocztowej jest całkiem wystarczająca na potrzeby szkoły i wynosi ok. 50 GB.
 • W podobny sposób konfigurowane są adresy mailowe nauczycieli w szkole. Łatwo więc nawiązać będzie można kontakt z wybranym nauczycielem.
SharePoint
 • Kolejną zaletą jest aplikacja SharePoint. Jest to miejsce, które daje możliwość pracy grupowej. Dzięki tej aplikacji uczniowie niezależnie od miejsca zamieszkania, mogą realizować w czasie rzeczywistym swoje projekty, umieszczać pliki, tworzyć strony internetowe, które są od razu dostępne dla całej społeczności szkolnej, chyba, że uczeń zdecyduje inaczej.
Onedrive
 • Następny plus to taki, że uczniowie logując się w szkole na swoje konto, np. na lekcji informatyki, wykonując jakieś ćwiczenia, będą mieli wgląd do nich w domu. Nie potrzebne są żadne nośniki pamięci, by kopiować je. Z drugiej strony, jeśli będzie do wykonania jakaś praca domowa, wystarczy ją tylko udostępnić nauczycielowi. Do tego służy m.in. Onedrive.
Teams
 • Korzystanie z konta MS 365 A1 to bardzo łatwa komunikacja z rówieśnikami i nauczycielami za pomocą aplikacji MS Teams. Narzędzie to idealny sposób na pracę zdalną z młodzieżą. Programu tego używają wszystkie korporacje na świecie. Do niedawna produkt kompletnie niedostępny dla sektora edukacji. Daje możliwość dla prowadzącego pokazanie własnego pulpitu, co z punktu widzenia nauczyciela jest bardzo ważne.
 • Jakość połączeń tej aplikacji wielokrotnie lepsza od wideo Messengera. No i daje możliwość podglądu aż 49 osób uczestniczących w wideorozmowie.

 

 • Oczywiście dostępne są jeszcze i inne aplikacje. Chciałbym tu wymienić np. Sway. Bardzo fajne narzędzie do tworzenia m.in. interaktywnych prezentacji.

  Ktoś może powiedzieć, ależ ja już mam konto prywatne na Onedrive, mam większość z tych narzędzi w domu i nie potrzebne mi dodatkowe konto dla dziecka.

  Starajmy się jednak już od młodych lat dziecka wyrobić filozofię, która sprawdza się w dużych firmach. Co prywatne, to prywatne, a co służbowe to służbowe. Nie wykorzystujmy swoich prywatnych maili do załatwiania spraw służbowych i odwrotnie!

Warunkiem koniecznym jest zgoda rodziców, którą należy wypełnić w poniższym linku i zanieść do sekretariatu. Jeśli jest problem w wydrukowaniu tego formularza można zrobić to na miejscu w szkole. Sprawa jest dość pilna. Wprawdzie mamy wakacje, niemniej jednak konta należy założyć, skonfigurować dla uczniów MS Teams, no i nauczyciele muszą mieć czas, by skonfigurować sobie narzędzia na wrzesień.

zgoda rodziców