Strona główna

Zielona Szkoła 2024

W dniach 10 czerwca do 14 czerwca 2024 r. 55 uczniów klas IV -VIII Szkoły Podstawowej w Hańsku wyjechało na Zieloną Szkołę w Bieszczady.

Celem wycieczki było poznanie wyjątkowych – przyrodniczych, historycznych i kulturalnych walorów tamtejszych terenów. Wczesnym rankiem nastąpił wyjazd spod budynku szkoły przy ulicy Szkolnej 1 w Hańsku. Po dotarciu na miejsce, uczniowie zaznajomili się z zaletami terenu Pogórza Przemyskiego u wrót Bieszczad. Następnie nastąpiło zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym „Zielona Polana” w Łączkach. Dotarcie do ośrodka nie było jednak łatwe, ponieważ nie dojeżdżał tam autokar, dlatego ostatni odcinek trasy pokonaliśmy pieszo, kładką nad rzeką San.  

Koordynatorem wyjazdu była Barbara Wilgocka. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Anna Latała, Anna Motwicka, Małgorzata Wołoszun, Krystyna Zielińska. Oprócz zajęć integracyjnych, profilaktycznych i warsztatów uczniowie aktywnie spędzali czas podczas wspólnych wycieczek, spacerów oraz zabaw.
W ramach Zielonej Szkoły odbywały się:
•    Piesze wycieczki po najbliższej okolicy.
•    Zajęcia profilaktyczne „Radość bez alkoholu”.
•    Zajęcia integracyjne z instruktorem.
•    Wieczorek powitalny z ogniskiem.
•    Wyjście na szlak do Rezerwatu „KOZIGARB” z przewodnikiem.
•    Blok zajęć plastycznych.
•    Konkurs plastyczny – „Moja zielona szkoła”.
•    Konkurs czystości – „Pokój na 6”.
•    Rozgrywki sportowe.
•    Gry i zabawy na placu zabaw i boiskach sportowych na terenie ośrodka wypoczynkowego.
•    Warsztaty makramy – zawieszka do kluczy.
•    Warsztaty kulinarne – gdzie wychowankowie wzięli udział w  pieczeniu „proziaków”.
•    Wycieczka autokarowa nad Solinę – „BIESZCZADZKIE MORZE”.
•    Przejazd drezynami rowerowymi.
•    Przejazd kolejką gondolową.
•    Wyjazd na wieżę widokową.
•    Spacer po koronie zapory wodnej w Solinie - wszyscy zwiedzili Zaporę Solińską.
•    Bieszczadzkie zajęcia survivalowe dla dzieci – nauka umiejętności, przygody
i samodzielności.
•    Zajęcia praktyczne z geografii – „Na mapie i w terenie”.
•    Dyskoteka z karaoke.
Ostatniego dnia po śniadaniu wszyscy spakowali swoje rzeczy i opuścili ośrodek.
W drodze powrotnej do domu młodzież gościła się w Restauracji McDonald’s..
Powrót do Hańska miał miejsce  o godzinie 21.00.

Wyjazd był wyjątkowo udany. Uczniowie wrócili z niej bardzo zadowoleni
i zrelaksowani. Poznali wiele niezwykłych miejsc, które pozwolą im często wracać myślami do dni spędzonych w Bieszczadach.

Organizatorzy starali się, aby dzieciom niczego nie brakowało i zapewniali fachową pomoc
w każdej sferze swej działalności.
Wyjazd uczniów był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Systematycznie wdrażano zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz zasady savoir – vivre przy stole. Zielona szkoła okazała się też bardzo dobrym sposobem na integrację. Uczniowie uczestniczyli we wspólnych zajęciach, zabawach i konkursach, ucząc się przy tym zasad tzw. zdrowej rywalizacji. Na zawsze zapamiętają mile spędzony czas podczas wspólnych zajęć i zabaw.
Mimo że wróciliśmy już, to w naszych głowach jeszcze długo pozostaną wspomnienia z tej "Zielonej Szkoły". Naprawdę miło spędziliśmy ten czas i zapamiętamy go na długie lata.
Mamy ogromną nadzieję, że za rok również będziemy mogli odwiedzić ciekawy region Polski.
Podziękowania kierujemy do Urzędu Gminy w Hańsku. Gminnego Ośrodka Pomocy społecznej w Hańsku. Podziękowania składamy też naszym sponsorom: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hańsku, Państwu Annie i Mariuszowi Michałowiczom – Delikatesy Centrum w Hańsku. Dzięki ich  dofinansowaniu nasz pobyt był bardzo atrakcyjny.